Věřitelé GEEN Development a.s. by neměli zapomínat na ručitelské prohlášení mateřské společnosti
25. 4. 2025
Společnost GEEN Development a.s. na rozdíl od své mateřské společnosti GEEN Holding a.s. není (prozatím) v úpadku. Věřitelům z řad vlastníků dluhopisů tak dosud formálně neběží žádná lhůta pro přihlášení jejich pohledávek vůči emitentovi. Neměli by však zapomínat, že dluhopisy společnosti GEEN Development a.s. byly zajištěny ručitelským prohlášením právě mateřské společnosti GEEN Holding a.s.
Společnost GEEN Holding a.s. je přitom již v úpadku a věřitelům běží lhůta pro přihlašování pohledávek. Tato lhůta skončí dne 4. 6. 2025. Datum je důležité i pro vlastníky dluhopisů GEEN Development a.s., kteří do insolvenčního řízení GEEN Holding a.s. mohou přihlašovat své pohledávky z titulu ručení. Tím mohou zvýšit šanci na uspokojení své pohledávky.
Pokud patříte mezi vlastníky dluhopisů společnosti GEEN Development a.s. a máte zájem o právní zastoupení při efektivním vymáhání Vaší pohledávky, neváhejte mě prosím kontaktovat.

Skupina GEEN je v insolvenci. Tvoříme silnou věřitelskou skupinu.
2. 4. 2025
Společnost GEEN Holding a.s. zastřešující energetickou skupinu GEEN na sebe podala dne 31. 3. 2025 insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení reorganizace. Společnost získávala kapitál mimo jiné formou korporátních dluhopisů. Insolvenční řízení může být nepříjemné i pro dceřinou společnost GEEN Development a.s., která rovněž emitovala korporátní dluhopisy.
Pro věřitele znamená výše uvedené jediné – pokud mají zájem dostat alespoň část svých peněz zpět, musí své pohledávky do insolvenčního řízení přihlásit. K pozdě přihlášené či vůbec nepřihlášené pohledávce se totiž v insolvenčním řízení nepřihlíží.
S některými klienty z řad těchto vlastníků dluhopisů již situaci intenzivně řešíme s cílem vytvořit silnou věřitelskou skupinu, která bude důsledně hájit svá práva v insolvenčním řízení.
Pokud patříte mezi vlastníky dluhopisů skupiny GEEN a máte zájem o právní zastoupení při efektivním vymáhání Vaší pohledávky, neváhejte mě prosím kontaktovat.

Na emitenta UNIPRO SPE01 SE byl podán insolvenční návrh
1. 8. 2024
Společnost UNIPRO SPE01 SE zabývající se recyklací použitých pneumatik je v problémech. Dne 1. 8. 2024 byl na ni podán věřitelský insolvenční návrh. Nepříjemná situace se může týkat zejména vlastníků dluhopisů, které společnost vydala.
Pro věřitele znamená výše uvedené jediné – pokud mají zájem dostat alespoň část svých peněz zpět, musí své pohledávky do insolvenčního řízení přihlásit. K pozdě přihlášené či vůbec nepřihlášené pohledávce se totiž v insolvenčním řízení nepřihlíží.
S klienty z řad těchto vlastníků dluhopisů již situaci intenzivně řešíme.
Pokud patříte mezi vlastníky dluhopisů společnosti UNIPRO SPE01 SE a máte zájem o právní zastoupení při efektivním vymáhání Vaší pohledávky, neváhejte mě prosím kontaktovat.

Komentář pro web CzechCrunch na téma zombie firem
Zombie firmy představují tikající bombu pro svůj statutární orgán. Neplnění zákonných povinností se mu může vymstít. Ideálním řešením je mrtvou firmu poslat do likvidace, insolvence, nebo ji prodat.
O tom všem můj komentář pro web CzechCrunch.
Komentář je dostupný zde:
https://cc.cz/zombie-firem-muze-byt-az-100-tisic-drzet-je-pri-zivote-se-nevyplati-je-lepsi-je-prodat-ci-zrusit/

Poskytl jsem vyjádření pro web info.cz ohledně insolvence TV Barrandov
Společnost Barrandov Televizní Studio a.s. podala insolvenčnímu soudu návrh na vyhlášení moratoria.
Webu info.cz jsem poskytl rozhovor, co se nyní bude dít, jak návrh na vyhlášení moratoria vnímám a jakou mají věřitelé šanci domoci se svých pohledávek.
Rozhovor je dostupný zde:
https://www.info.cz/zpravodajstvi-a-komentare/predluzena-tv-barrandov-dluzi-temer-miliardu-advokat-vysvetluje-jak-chce-soukup-odvratit-hrozbu-konkurzu

Emitent dluhopisů ThomasLloyd údajně neplatí věřitelům. Visí ve vzduchu další velká insolvenční kauza?
1. 9. 2023
Sdělovacími prostředky v nedávné době proběhla zpráva, že skupina ThomasLloyd neplní své závazky vůči věřitelům. To je důležitá zpráva pro desítky až stovky vlastníků korporátních dluhopisů, které tato skupina v minulosti vydala.
Z nedávné historie je přitom zřejmé, že toto je pro věřitele klíčové období (za předpokladu, že ThomasLloyd je opravdu ve finančních problémech), které není radno promeškat. Při nečinném přihlížení totiž nemusí věřitelé nakonec vymoct nic.
Pokud mají věřitelé zájem dostat své peníze zpět, musí se o své pohledávky aktivně zajímat a vymáhat je (více viz článek níže o dluhopisech po splatnosti). Pasivita nikdy nic dobrého nepřinesla. Pouze aktivní věřitelé mají šanci své investice získat zpět.
Pokud tedy patříte mezi vlastníky dluhopisů ThomasLloyd, doporučuji Vám začít konat. V případě zájmu o právní zastoupení mě neváhejte prosím kontaktovat.

Přehledně: jaké postavení mají vlastníci dluhopisů a směnek v insolvenci
Mnoho vlastníků dluhopisů či směnek má nerealistická očekávání ohledně svého postavení jako věřitele v případném insolvenčním řízení. Domnívají se, že jako vlastníci cenných papírů budou mít v insolvenčním řízení přednostní postavení, a jejich šance na uspokojení bude tím pádem vyšší. Taková představa je bohužel mylná.
Vlastníci cenných papírů mají stejné postavení jako ostatní věřitelé
Privilegované postavení mají v insolvenčním řízení v zásadě pouze tzv. zajištění věřitelé, tj. věřitelé, jejichž pohledávka je zajištěna některým ze zajišťovacích prostředků předvídaných zákonem (např. zástavním právem, zajišťovacím převodem práva, atd.). To však není případ vlastníků dluhopisů či směnek. Vlastníci těchto cenných papírů tak mají naprosto stejné (neprivilegované) postavení jako ostatní věřitelé a výtěžek zpeněžení insolvenčního řízení obdrží v poměrné výši spolu s ostatními nezajištěnými věřiteli.
Pokud Vám tedy bude emitent tvrdit, že pro případ insolvence budou vlastníci jeho dluhopisů či směnek v bezpečí, protože své peníze dostanou přednostně, dejte si pozor, není to pravda.
S podřízenými dluhopisy jsou klienti až poslední na řadě
V ještě horší situaci jsou vlastníci tzv. podřízených dluhopisů. To je speciální druh dluhopisů, který sice zpravidla investorům nabízí vyšší výnos, ale v případě, že emitent skončí v úpadku, ocitne se investor se svou pohledávkou z tohoto dluhopisu až na samém konci řady pro uspokojení. Pohledávky z podřízených dluhopisů jsou totiž uspokojovány až po všech ostatních nepodřízených závazcích emitenta.
Než si investor podřízený dluhopis pořídí, měl by si proto velmi dobře rozmyslet, zda je pro něj takové riziko akceptovatelné. Je totiž možné, že v případě insolvence nedostane na svou pohledávku ani korunu.
Zajištěné dluhopisy
Dluhopisy mohou být emitentem vydávány i jako tzv. zajištěné. Závazky z dluhopisů se typicky zajišťují prostřednictvím ručení ve formě ručitelského prohlášení vlastníků emitenta či třetích osob, zástavním právem k movitým či nemovitým věcem, směnečným zajištěním, apod.
Pokud jsou dluhopisy zajištěny, neměl by jejich vlastník na toto zajištění zapomenout a v rámci insolvenčního řízení se ho dovolat. Pokud jsou dluhopisy zajištěny např. výše zmiňovaným ručitelským prohlášením třetí osoby, má věřitel možnost se uhrazení pohledávky domáhat nejen v insolvenčním řízení vůči emitentovi, ale rovněž vůči tomuto ručiteli.
Nikdy neztraťte originál cenného papíru
Pokud investujete do koupě jakéhokoliv cenného papíru, ať už se jedná o dluhopis či směnku, vždy takový cenný papír pečlivě uschovejte. Pohledávku vyplývající z tohoto cenného papíru můžete totiž účinně vymáhat, pouze jste-li schopni předložit jeho originál. Nestačí jeho sken ani kopie. Je tomu tak z důvodu zvláštního právního charakteru cenného papíru, kdy pohledávka je s touto listinou pevně spojena a bez předložení originálu cenného papíru ji nelze uplatnit a prokázat.
Pravidelně se setkávám se situací, kdy klient sice investoval nemalou částku do pořízení korporátních dluhopisů, ale v rámci insolvenčního řízení není schopen originály těchto dluhopisů předložit, protože je např. v průběhu času ztratil. To má za následek, že insolvenční správce jeho přihlášenou pohledávku zpravidla popře (tj. neuzná), což může mít pro věřitele fatální následky. Originály svých cenných papírů by proto klienti měli mít vždy pečlivě uschované.

Máte dluhopis po splatnosti? Aktivně jednejte, čas je proti Vám
Nevyplacené korporátní dluhopisy po splatnosti. V posledních dvou letech velké téma, které přineslo ohromné množství poškozených investorů. Kauzy typu C2H, Fair Credit či HELSKE zná každý. Co má ale investor dělat, když mu emitent dluhopisů přestane vyplácet kupon, nebo když je v prodlení s vrácením celé jistiny?
Hlavně být aktivní a začít situaci řešit, protože čas je jeho nepřítelem.
Mnoho investorů v situaci, kdy jim emitent dluží peníze z dluhopisu, jen pasivně čeká a doufá, že se situace otočí. Že to je jen dočasná záležitost. Často uvěří nejrůznějším slibů emitenta, že vše bude v pořádku. A tak jen vyčkávají a doufají, že slíbené peníze se jim vrátí.
Bohužel často nevrátí a významnou roli v tom hraji i čas, který takto promrhali. V mezidobí může totiž emitent provést tzv. úklid a vše, co mu ještě zbylo, vyvést ven na spřízněné osoby. To je z hlediska práva samozřejmě zpětně napadnutelné, peníze to však investorům vrátit nemusí. Nicméně i kdyby emitent peníze nikam nevyváděl a jeho úmysly byly jen poctivé, může vést jeho dlouhodobý ztrátový provoz nakonec k tomu, že se peníze tzv. prošustrují a na investory stejně nakonec nic nezbyde.
Jak takové situaci předejít?
Jakmile Vám emitent přestane vyplácet peníze, okamžitě jednejte. Tlačte na něj a chtějte peníze zpět. Pokud si sami nevěříte, nechte se zastoupit advokátem, který Vám pomůže.
Ten může emitentovi zaslat předžalobní výzvu, podat na něj žalobu nebo dokonce i insolvenční návrh. Jednotlivé prostředky Vaší obrany budou vždycky odpovídat konkrétní situaci.
Jedno je však jisté. V praxi se ukázalo, že kdo jen pasivně přihlíží, ten své peníze málokdy dostane zpět. Naopak aktivní věřitelé mají vždy větší šanci se ke svým penězům dostat. Nepodléhejte tedy falešným slibům emitenta, dívejte se na situaci racionálně a aktivně se o své peníze starejte.

Poskytl jsem rozhovor televizi Prima k dluhopisové kauze SENSE Vital Air
Na žádost televize Prima jsem poskytl pro nově vznikající investigativní pořad Případy Josefa Klímy komentář ohledně dluhopisové kauzy SENSE Vital Air.
Řeč byla poškozených investorech, nesplněném ručitelském prohlášení pana majitele i tom, co by měl investor udělat, než do korporátních dluhopisů investuje.
Záznam pořadu je ke zhlédnutí zde:
https://www.iprima.cz/serialy/pribehy-josefa-klimy

Poskytl jsem obsáhlý rozhovor pro Konkursní noviny o korporátních dluhopisech
Investujete do korporátních dluhopisů? Mohlo by Vás zajímat aktuální číslo Konkursních novin (červen 2023), pro které jsem na toto téma poskytl obsáhlý rozhovor.
Řeč byla mimo jiné o regulaci korporátních dluhopisů, insolvenčních řízeních s emitenty korporátních dluhopisů a chybách, které investoři při koupi těch dluhopisů dělají.

Zúčastnil jsem se jako řečník panelové diskuze v Poslanecké sněmovně
Bylo mi ctí zúčastnit se dne 8. 3. 2023 jako řečník diskuzního panelu v Poslanecké sněmovně na téma preventivní restrukturalizace.
Svůj příspěvek jsem věnoval zhodnocení vládního návrhu zákona optikou budoucí aplikační praxe. Možnost vystoupit na akci mě těší o to více, že se jí zúčastnily kromě jiného i naprosté špičky v oboru insolvencí a restrukturalizací.
Děkuji ostatním řečníkům za inspirativní příspěvky a poslanci Pavlu Staňkovi za organizaci a pozvání.
Jsem zvědavý, v jakém stavu vyjde návrh zákona z legislativního procesu, a zejména pak na jeho aplikaci v praxi. Snad bude zákon motivovat podnikatele řešit ekonomické problémy včas.


Komentář pro web CzechCrunch na téma oddlužení Michala Mičky
Šance na rychlé oddlužení pro dluhopisového krále Michala Mičku? Nebezpečný precedens.
Tak se jmenuje komentář, který jsem napsal na žádost pro web CzechCrunch ohledně povoleného oddlužení „dluhopisového krále“ Michala Mičky.
Komentář je dostupný zde:
https://cc.cz/sance-na-rychle-oddluzeni-pro-dluhopisoveho-krale-micku-nebezpecny-precedens/

Byl jsem hostem podcastu pro web info.cz ohledně insolvence skupiny C2H
Kolaps oděvního impéria Michala Mičky: Už padla trestní oznámení. Chceme zjistit, kam se poděly stamiliony korun, říká právník malých věřitelů.
Zajímá Vás kauza skupiny C2H, která skončila v insolvenci? Poslechněte si podcast od info.cz, kde jsme probírali stovky poškozených věřitelů, možnou trestněprávní rovinu jednání i regulaci korporátních dluhopisů v ČR.
Podcast je dostupný zde:
https://www.info.cz/podcasty/kapitola-podcast/kolaps-odevniho-imperia-michala-micky-uz-padla-trestni-oznameni-chceme-zjistit-kam-se-podely-stamiliony-korun-rika-pravnik-malych-veritelu
